شکلات :d2

 

شکلات ها عموما حاوی مقادیر فراوانی چربی و قندهای ساده هستند و در طبقه بندی محصولات غذایی از حیث ارزش تغذیه ای درگروه محصولات نیازمند احتیاط در مصرف قرار می گیرند. یک رژیم غذایی متعادل و سلامت بخش می تواند حاوی مقادیر اندکی شکلات باشد اما زیاده روی در مصرف اثرات نامطلوبی بر روی سلامت جسمانی مصرف کننده داشته و موجبات افزایش وزن وابتلا به بیماری های غیر واگیر نظیر فشار خون و دیابت و … را فراهم می کند .

 

گمان می رود ترکیبات موجود در دانه های کاکائو )ماده اصلی در تهیه شکلات ( سبب پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی،سرطان و بیماری های دژنراتیو )تحلیل برنده بدن( می گردد. اما برای اثبات این ادعاها هنوز به شواهد و مستندات علمی بیشتری نیاز می باشد .

 

ترکیبات مغذی و فعال موجود در شکلات :

 

بالطبع ارزش تغذیه ای و ترکیبات موجود در شکلات ها بسته به نحوه تولید و فرآوری می تواند متفاوت باشد. به طور کلی شکلات حاوی مقادیر اندکی از ترکیبات مغذی ضروری نظیر پروتئین، ویتامین E ،کلسیم ،فسفر، منگنز، آهن و آنتی اکسیدان ها می باشد .اگرچه شکلات ممکن است در ترکیب خود حاوی ترکیبات مغذی سلامت بخش باشد اما نباید فراموش کرد که این ماده غذایی سرشاراز کالری،چربی و قند نیز بوده و مصرف بیش از حد آن علاوه بر دشوار نمودن امکان رسیدن به وزن ایده آل و مطلوب ، سهم غذاهای سلامت بخش را در رژیم تغذیه ای کاهش می دهد. از این رو توصیه عمومی بر این است که مصرف شکلات در رژیم تغذیه ای تنها به مقادیر اندک ) حداکثر ۵۲ گرم ( و آن هم در مواقع خاص )و نه همیشه( محدود گردد .

 

چگونه می توانیم شیرینی و شکلات کودکان را محدود کنیم؟

 

این سوالی ست که دغدغه اکثر مادران است؛ شیرینی ها کالری بالایی دارند اما فاقد مواد مغذی برای رشد کودکان هستند. پس نبایدبگذاریم کودک با این غذاها خودش را سیر کند. گفتنش ساده است!  اما چگونه؟! علم تغذیه بعنوان یک علم چند بعدی با روانشناسی ونحوه ارتباط با کودکان شما را راهنمایی خواهد کرد:

 

 

 

نمی توانید آنها را حذف کنید : فراموش نکنید در دنیای امروز ممکن نیست بتوانید کودکتان را از خوردن شکلات، نوشابه، کیک و کلوچه، بستنی، آب نبات و یا دسر ها منع کنید! حساسیت و ممنوعیت در آینده نتیجه معکوس خواهد داشت. پس باید اندازه های بسیار کوچک مصرف کنید. از ظروف کوچک برای دسر و بستنی استفاده کنید. یا مثلا به کودک بگویید کیک بزرگش را با شما قسمت کند.

 

 

 

نوشیدنی مناسب: وقتی کودک شما تشنه است به جای نوشابه های قندی و گازدار، به آن آب، شیر و یا آبمیوه های “طبیعی” بدهید. (عادت کنید با غذا نوشابه مصرف نکنید. دوغ یا آبمیوه طبیعی را جایگزین کنید)

 

لاین درست را انتخاب کنید : در اکثر فروشگاهها برای شکلات و آب نبات و… یک لاین مشخص قرار داده شده. سعی کنید این لاین هارا دور بزنید و از آن عبور نکنید. یا حواس کودک را پرت کنید. قبول کنید که زرق و برق و رنگ بسته ها کودک را مجذوب خواهد کرد.

 

به جایزه کودک بیشتر فکر کنید: اگر کودک شما کار خوبی انجام داده به آن شیرینی و شکلات ندهید. این کار می تواند از شکلات یک رویا و هدف برای کودک بسازد. بعنوان جایزه کودک را در آغوش بگیرید، حرف های محبت آمیز بزنید و یا به او چیزهایی غیز خوراکی بدهید. مثلا استیکر شخصیت محبوبش!

 

دسر سالم داشته باشید: اگر کودک بهانه انواع دسر می گیرد، سعی کنید با میوه ها برایش یک دسر بسیار خوشمزه و زیبا تهیه کنید. مطمئن باشید راضی می شود!

 

خلاق باشید: می توانید با کمی خلاقیت و تعدادی میوه کودک را کاملا شیفته میوه ها و غذای سالم کنید

 

بگذارید کودک اختراع کند :کورن فلکس ساده، تکه های میوه خشک یا تازه، و آجیل بی نمک را در اختیار کودک قرار دهید. بگذارید از هرکدام هرمقدار می خواهد بردارد، شیر روی آن بریزید و این اسنک بهترین میان وعده در دنیا برای او خواهد بود!

 

زیاد سخت گیر نباشید: خودتان هر از چند گاهی برای کودک شکلات و شیرینی بخرید. اما از آن بعنوان جایزه یاد نکنید! بگذاریدکودک فکر کند این روند کاملا معمولی است و روند طبیعی خانواده چیزی جز این نیست!

 

کودک نیاز به شیرینی جایگزین غذا ندارد : اگر کودک شما غذای اصلی اش را نخورده، این وعده به هیچ عنوان نباید با شیرینی و شکلات جایگزین شود.